Your cart

Free delivery on all orders over £40
Schools can pay by invoice by setting up an account at checkout.

Collection: Mathematics

  • Maths Dictionary : Illustrated Dictionary for Ages 7+

    7+

    Regular price
    £7.40
    Sale price
    £7.40
    Regular price
    RRP £9.99
    Unit price
    per 

  • Measuring Me

    3+

    Regular price
    £5.90
    Sale price
    £5.90
    Regular price
    RRP £7.99
    Unit price
    per 

  • Telling the Time with Anna: First Skills
    Regular price
    £5.90
    Sale price
    £5.90
    Regular price
    RRP £7.99
    Unit price
    per 

  • The Ultimate Guide to Money

    9+ 11+

    Regular price
    £8.14
    Sale price
    £8.14
    Regular price
    RRP £10.99
    Unit price
    per 

  • Money : A Richly Illustrated History

    9+ 11+

    Regular price
    £14.50
    Sale price
    £14.50
    Regular price
    RRP £16.99
    Unit price
    per 

  • In Great Numbers : How Numbers Shape the World We Live in

    9+ 11+

    Regular price
    £14.50
    Sale price
    £14.50
    Regular price
    RRP £16.95
    Unit price
    per 

  • Everyday STEM Maths – Maths In Action

    9+

    Regular price
    £6.65
    Sale price
    £6.65
    Regular price
    RRP £8.99
    Unit price
    per 

  • Wings, Waves, and Webs : Patterns in Nature

    3+ 5+

    Regular price
    £11.99
    Sale price
    £11.99
    Regular price
    RRP £12.99
    Unit price
    per 

  • The Digits: Double the Fun
    Regular price
    £5.90
    Sale price
    £5.90
    Regular price
    RRP £7.99
    Unit price
    per 

  • The Digits: Number Jumble

    3+

    Regular price
    £5.90
    Sale price
    £5.90
    Regular price
    RRP £7.99
    Unit price
    per 

  • Time is a Flower
    Regular price
    £14.50
    Sale price
    £14.50
    Regular price
    RRP £16.99
    Unit price
    per 

  • Centipede's 100 Shoes

    5+

    Regular price
    £5.90
    Sale price
    £5.90
    Regular price
    RRP £7.99
    Unit price
    per 

  • Look I'm a Maths Wizard
    Regular price
    £5.90
    Sale price
    £5.90
    Regular price
    RRP £799.00
    Unit price
    per 

  • How Many Jellybeans?

    3+ 5+

    Regular price
    £11.99
    Sale price
    £11.99
    Regular price
    RRP £13.99
    Unit price
    per 

  • That's Mathematics

    5+

    Regular price
    £9.60
    Sale price
    £9.60
    Regular price
    RRP £12.99
    Unit price
    per 

  • What Is Money?

    5+

    Regular price
    £7.40
    Sale price
    £7.40
    Regular price
    RRP £9.99
    Unit price
    per