Collection: Books for 3 and 4 year olds family| friends and school
Books for children in EYFS
Books for 3 and 4 year olds includes picture books, nonfiction and concept books.
For our top recommendations, please take a look at our easy purchase packs. All books can be purchased individually.
EYFS easy-purchase pack recently published books to keep your book collections up-to-date
Teachers' Treasures EYFS a collection of classic and well-established classroom favourites
Our books are curated by our expert panel of teachers and librarians.
- Best Books Year 1
- Best Books Year 2
- Book Band White
- EYFS Best Books
- Families
- Festivals and Celebrations KS1
- Growing Up
- Homes
- Inclusivity EYFS
- Inclusivity KS1
- KS1 We are Humans
- Kindness
- LGBTQ KS1
- Library Boost for 3+
- Library Boost for 5+
- Mental Health and Wellbeing KS1
- Mother's Day
- Pirates
- Rhyme Time
- Spring
- Starting School
- Top-up EYFS
- Toys
- Weather and Seasons KS1
- Wordless KS1
- Show more
-
When I Became Your Sister
3+
- Regular price
- £5.90
- Sale price
- £5.90
- Regular price
-
RRP £7.99 - Unit price
- per
-
Mama's Sleeping Scarf
3+
- Regular price
- £10.50
- Sale price
- £10.50
- Regular price
-
RRP £12.99 - Unit price
- per
-
When You Joined Our Family
3+
- Regular price
- £5.90
- Sale price
- £5.90
- Regular price
-
RRP £7.99 - Unit price
- per
-
Sunny and the Birds
3+ 5+
- Regular price
- £5.90
- Sale price
- £5.90
- Regular price
-
RRP £7.99 - Unit price
- per
-
Hudson and Tallulah Take Sides
3+ 5+
- Regular price
- £10.50
- Sale price
- £10.50
- Regular price
-
RRP £12.99 - Unit price
- per
-
Malaika's Surprise
3+ 5+
- Regular price
- £13.50
- Sale price
- £13.50
- Regular price
-
RRP £13.99 - Unit price
- per
-
Home is Where My Heart Is
3+
- Regular price
- £9.60
- Sale price
- £9.60
- Regular price
-
RRP £12.99 - Unit price
- per
-
Mama and Mummy and Me in the Middle
3+
- Regular price
- £5.90
- Sale price
- £5.90
- Regular price
-
RRP £7.99 - Unit price
- per
-
Anemone is not the Enemy
3+
- Regular price
- £8.88
- Sale price
- £8.88
- Regular price
-
RRP £11.99 - Unit price
- per
-
A Pair of Pears and an Orange
3+ 5+
- Regular price
- £10.50
- Sale price
- £10.50
- Regular price
-
RRP £12.99 - Unit price
- per
- Page 1 of 15
- Next page